Introduction

Hello,
welcome to my professional website, made to present myself and primarily my work.

My name is Pavel Pech, but on internet, I usually appear under nickname igamenir quite often. I'm 38 years old and I'm originally from Pilsen, but since I was 21, I live and work in Prague. Currently I'm in serious relationship, I'm gay, so I don't plan any children, and I have no other obligations. Except my current employer, of course - EMRIS, spol. s r.o., specializing to corporal solutions on Microsoft SharePoint.


Hobbies

My great interest is creation – web sites, computer applications, graphic desings, documentations, articles, translations ... even parties. It doesn't matter, what piece of work it is. When creating, I concentrate on the target "user" and his view on the thing. To make him feel comfortable and interested to, to make him feel satisfied and wanted to came back. And I'm myself very pleased, when everything succeeds.

My other hobby is reading fantasy and scifi books and generally said getting release my sorrows and stresses in my fantasies. I indulge my imagination and it helps me to relax, but to think all tasks and activities as well, to prevent my future stresses.

In addition, I could mention monitoring of current news generally from whole world and namely about computers and mobile devices, and listening music, logical games, and more.


Resumé

Se státním vzdělávacím systémem nemám moc dobré zkušenosti. Na gymnáziu jsem vynikal v matematice, ale mě to příliš nebavilo. Co se ale vyskytlo ve středu mých zájmů, to jsem se dokázal poměrně rychle naučit ještě dříve, než jsme k tomu došli ve vyučování - to mluvím hlavně o angličtině, informatice a programování. Vysoké školy jsem vyzkoušel dvě, ale u obou jsem si jen ověřil, že teorie není mou silnou stránkou, a raději jsem se zaměřil na praktické zkušenosti a vlastní vzdělávání. Ostatně nejlepší školou je řešení různých úkolů a povinností u současného zaměstnavatele.

Krom toho si udržuji znalosti spravováním několika webových stránek, psaním článků či překládáním. Tvorba mě vůbec hodně baví, jak uvádím výše, a samozřejmě za ni i rád sklízím pochvaly. Kdo ne, že? Ale nebojím se ani kritiky a dokážu se poučit z vlastních chyb, aby byla příště spokojenost ještě větší. Mým velkým snem je právě vytvořit nebo zúčastnit se nějakého velkého projektu, zaujme a potěší minimálně naši republiku.